On On Tri Beach Bum Tri 2012 #1

S .25mi | B 6mi | R 3mi
 
July 14, 2012
 
 
 
Place     Time      Pace     Bib#                Name/City                 Age Division  Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     43:45.0   0:00.0    190  Team SBS Daniel Luke Will, hilton head    0  Team          1         1
    2     48:18.1   0:00.0    170  Parker Roth, Spartanburg                 31  M39-under     1    M     1
    3     48:26.3   0:00.0    216  Team Los Dos William Georgy, Bluffton     0  Team          2         2
    4     49:02.8   0:00.0    224  Jeff Ford, HHI                           24  M39-under     2    M     2
    5     50:08.6   0:00.0    188  Team Girl Friday Fitness Caroline Savann  0  Team          3         3
    6     50:43.1   0:00.0    164  Team Kentucky Matt, Worthville            0  Team          4         4
    7     51:21.6   0:00.0    240  Mike Withrow, HHI                        26  M39-under     3    M     3
    8     51:24.3   0:00.0    220  Team Mizell Webb Roberts Tyler Chris Phi  0  Team          5         5
    9     51:52.5   0:00.0    214  Peter West, HHI                          49  M40-over      1    M     4
   10     53:37.8   0:00.0    184  Team 12-Key Faith Mike Rob, Hilton Head   0  Team          6         6
   11     54:26.6   0:00.0    124  Philip Dewire, Atlanta                   23  M39-under     4    M     5
   12     55:11.8   0:00.0    156  Mike Lucas, bluffton                     48  M40-over      2    M     6
   13     55:17.8   0:00.0    159  Niki Minckler, HHI                       39  F39-under     1    F     7
   14     56:00.3   0:00.0    177  Erika Shaughnessy, Hilton Head           35  F39-under     2    F     8
   15     56:06.6   0:00.0    160  Bob Nelson, Franklin Park                54  M40-over      3    M     7
   16     56:10.6   0:00.0    238  Terri Mahoney, Bluffton                  42  F40-over      1    F     9
   17     56:18.8   0:00.0    222  Bubba Gillis, HHI                        48  M40-over      4    M     8
   18     56:36.5   0:00.0    133  Darren Gould, Hilton Head Island         41  M40-over      5    M     9
   19     56:56.1   0:00.0    241  Team Three Muskateers Omar, Bluffton      0  Team          7    M    10
   20     57:01.6   0:00.0    148  Trey Judy, Bluffton                      51  M40-over      6    M    11
   21     57:30.1   0:00.0    228  Kevin Purvis, Bluffton                   37  M39-under     5    M    12
   22     58:38.0   0:00.0    134  John Robert Griswold, Hilton Head Island 19  M39-under     6    M    13
   23     59:51.0   0:00.0    230  Tom Henz, HHI                            55  M40-over      7    M    14
   24   1:00:42.5   0:00.0    218  Jason Strickland, Bluffton               35  M39-under     7    M    15
   25   1:00:51.8   0:00.0    157  Sara Manesiotis, Hilton Head             19  F39-under     3    F    10
   26   1:01:03.8   0:00.0    127  John Dubealey, "HHI, SC"                 24  M39-under     8    M    16
   27   1:01:08.0   0:00.0    232  Christina McCarty, Irmo                  35  F39-under     4    F    11
   28   1:01:52.5   0:00.0    203  Frederick Weniger, Bluffton              39  M39-under     9    M    17
   29   1:02:20.1   0:00.0    198  Melia Tyndall, Myrtle Beach              40  F40-over      2    F    12
   30   1:02:24.6   0:00.0    192  Team Tabatas Jennifer Kristin Stacey, Hi  0  Team          8        13
   31   1:02:40.5   0:00.0    187  Team Ghi & Dolls Cami Jennifer Ghi, "Cha  0  Team          9        14
   32   1:02:49.1   0:00.0    233  Brooke Boyle, Dublin                     17  F39-under     5    F    15
   33   1:02:59.1   0:00.0    215  Seve Pozos, HHI                          42  M40-over      8    M    18
   34   1:03:03.6   0:00.0    182  Betsy Strickland, "HHI, SC"              45  F40-over      3    F    16
   35   1:03:12.6   0:00.0    126  Team Dolphin Tide Mieke Jillia Jeffrey,   0  Team         10        17
   36   1:03:40.3   0:00.0    113  Kim Busby, HHI                           48  F40-over      4    F    18
   37   1:03:55.5   0:00.0    200  Claudia Venherm, Savannah                46  F40-over      5    F    19
   38   1:04:25.5   0:00.0    138  Devon Hagan, Pooler                      21  F39-under     6    F    20
   39   1:04:29.1   0:00.0    151  Debbie King, Bluffton                    40  F40-over      6    F    21
   40   1:04:37.1   0:00.0    225  Amber Shadwick, HHI                      28  F39-under     7    F    22
   41   1:04:40.1   0:00.0    111  William Bridger, Johnson City            53  M40-over      9    M    19
   42   1:04:43.1   0:00.0    239  Gina Gibson, Bluffton                    44  F40-over      7    F    23
   43   1:05:01.6   0:00.0    145  vladimir houzar, HHI                     37  M39-under    10    M    20
   44   1:05:10.3   0:00.0    237  Peter Heroy, HHI                         57  M40-over     10    M    21
   45   1:05:41.5   0:00.0    186  Team Boom Boom Pow Jared Bryce Blake      0  Team         11        24
   46   1:06:10.6   0:00.0    185  Team Bad Kitties Jessica Alison Tiffany,  0  Team         12        25
   47   1:06:14.1   0:00.0    180  Jon Stewart, Washington                  28  M39-under    11    M    22
   48   1:06:22.6   0:00.0    136  Max Grogan, Hilton Head Island           20  M39-under    12    M    23
   49   1:06:30.0   0:00.0    104  David Ashburner, Bluffton                31  M39-under    13    M    24
   50   1:06:36.5   0:00.0    115  David Clayton, "HHI, SC"                 38  M39-under    14    M    25
   51   1:06:43.8   0:00.0    197  Anthony Triceri, Hilton Head Island      31  M39-under    15    M    26
   52   1:06:51.1   0:00.0    108  Don Borowski, Statesboro                 45  M40-over     11    M    27
   53   1:06:56.3   0:00.0    234  Wayne Ricottilli, Port Royal             36  M39-under    16    M    28
   54   1:07:01.6   0:00.0    165  Edwin Paz, Port Royal                    35  M39-under    17    M    29
   55   1:07:14.1   0:00.0    194  Team Yankees Katherine Amanda Nick, Spar  0  Team         13        26
   56   1:07:28.3   0:00.0    173  Don Rudnickas, Goose Creek               30  M39-under    18    M    30
   57   1:07:46.6   0:00.0    231  Team Fab 3 Susan Jackson Brittany, HHI    0  Team         14        27
   58   1:08:03.1   0:00.0    172  stephen rountree, Statesboro             40  M40-over     12    M    31
   59   1:08:11.3   0:00.0    213  Team Howells Molly Ben, Greer             0  Team         15        28
   60   1:08:25.5   0:00.0    123  Travis Davison, Bluffton                 33  M39-under    19    M    32
   61   1:08:34.7   0:00.0    153  greg langford, Hilton Head Island        45  M40-over     13    M    33
   62   1:08:37.6   0:00.0    179  Aaron Singh, Raleigh                     35  M39-under    20    M    34
   63   1:09:32.8   0:00.0    195  JOSEPH TOBIN, HILTON HEAD                49  M40-over     14    M    35
   64   1:09:35.2   0:00.0    158  Lori Martin, Hilton Head Island          48  F40-over      8    F    29
   65   1:09:58.2   0:00.0    199  Enaldo Urriola, HHI                      35  M39-under    21    M    36
   66   1:10:29.8   0:00.0    166  Allison Pirog, Beaufort                  32  F39-under     8    F    30
   67   1:11:01.2   0:00.0    144  Rob Horton, Savannah                     42  M40-over     15    M    37
   68   1:11:10.0   0:00.0    235  Roger Shelton, Bluffton                  50  M40-over     16    M    38
   69   1:11:15.6   0:00.0    171  joel rountree, pembroke                  37  M39-under    22    M    39
   70   1:11:27.7   0:00.0    162  Kenneth Novak, Hilton Head Island        48  M40-over     17    M    40
   71   1:12:33.7   0:00.0    212  Douglas Craig, Springfield               47  M40-over     18    M    41
   72   1:12:38.7   0:00.0    205  Tom Williams, Aiken                      45  M40-over     19    M    42
   73   1:12:45.1   0:00.0    154  Shawn Lewis, Duluth                      41  F40-over      9    F    31
   74   1:12:51.5   0:00.0    169  Alison Robine, Washington                27  F39-under     9    F    32
   75   1:13:18.0   0:00.0    117  Jack Cunningham, Beaufort                57  M40-over     20    M    43
   76   1:13:40.1   0:00.0    150  Shawn Kimble, Hilton Head Island         34  M39-under    23    M    44
   77   1:13:41.7   0:00.0    122  Zachary Davis, Aiken                     23  M39-under    24    M    45
   78   1:13:45.8   0:00.0    168  Tim Riley, Pooler                        39  M39-under    25    M    46
   79   1:14:35.3   0:00.0    236  Kent Berry, HHI                          55  M40-over     21    M    47
   80   1:14:42.6   0:00.0    132  Robert Gatlin-Martin, Pooler             27  M39-under    26    M    48
   81   1:14:45.2   0:00.0    120  Maggie Daly, Mt. Vernon                  24  F39-under    10    F    33
   82   1:15:34.7   0:00.0    183  Tracy Taylor, Lizella                    42  F40-over     10    F    34
   83   1:15:39.0   0:00.0    210  scott wise, solon                        52  M40-over     22    M    49
   84   1:16:08.2   0:00.0    155  Deborah Loughney, Savannah               60  F40-over     11    F    35
   85   1:17:09.2   0:00.0    189  Team Godly Girls Hollye, HHI              0  Team         16        36
   86   1:17:21.1   0:00.0    221  Robin Mino, Broomfield                   46  F40-over     12    F    37
   87   1:17:46.3   0:00.0    135  Andrew Groff, Hilton Head Island         21  M39-under    27    M    50
   88   1:17:55.2   0:00.0    139  Mike Hayes, HHI                          47  M40-over     23    M    51
   89   1:17:58.3   0:00.0    103  Sam Akers, Evans                         47  M40-over     24    M    52
   90   1:18:09.2   0:00.0    217  Susan Hughson, HHI                       48  F40-over     13    F    38
   91   1:18:12.2   0:00.0    167  GABE PRITCHETT, STATESBORO               37  M39-under    28    M    53
   92   1:18:33.1   0:00.0    161  Alex Nightingale, HHI                    25  M39-under    29    M     39
   93   1:19:03.0   0:00.0    106  Derek Beres, Charlotte                   38  M39-under    30    M    54
   94   1:20:03.7   0:00.0    112  Alex Buchman, Aiken                      22  M39-under    31    M    55
   95   1:20:18.5   0:00.0    140  linda heise, hilton head                 57  F40-over     14    F    40
   96   1:21:20.7   0:00.0    147  Marika Johnson, Atlanta                  31  F39-under    11    F    41
   97   1:21:23.1   0:00.0    211  William Wright, Statesboro               41  M40-over     25    M    56
   98   1:22:02.0   0:00.0    163  Lauren Owenby, Atlanta                   46  F40-over     15    F    42
   99   1:22:23.7   0:00.0    129  Debbie Ericsson, Cincinatti              44  F40-over     16    F    43
  100   1:22:25.0   0:00.0    130  Marc Ericsson, Cincinatti                46  M40-over     26    M    57
  101   1:22:59.2   0:00.0    208  louiza wise, solon                       14  F39-under    12    F    44
  102   1:23:02.2   0:00.0    178  Rebecca Shealy, Statesboro               26  F39-under    13    F    45
  103   1:23:43.1   0:00.0    174  Jana Saidl, Hilton Head Island           44  F40-over     17    F    46
  104   1:24:17.3   0:00.0    146  Jennifer Jebeles, Savannah               26  F39-under    14    F    47
  105   1:25:02.6   0:00.0    152  Sebra Langford, Hilton Head Island       18  F39-under    15    F    48
  106   1:25:11.7   0:00.0    149  Sam Kay, HHI                             26  M39-under    32    M    58
  107   1:26:10.0   0:00.0    191  Team Seventy Sensations Elaine Will, HHI  0  Team         17        49
  108   1:26:30.2   0:00.0    131  Thomas Fox, Peachtree City               41  M40-over     27    M    59
  109   1:26:50.1   0:00.0    110  Carissa Branson, Bluffton                22  F39-under    16    F    50
  110   1:26:53.0   0:00.0    209  tammy wise, solon                        51  F40-over     18    F    51
  111   1:26:57.1   0:00.0    175  Rebecca Sanchez, Pooler                  30  F39-under    17    F    52
  112   1:27:53.7   0:00.0    219  Bridget Daly, Peoria                     22  F39-under    18    F    53
  113   1:29:08.2   0:00.0    229  Team Childs Play Sasha, Bluffton          0  Team         18        54
  114   1:29:53.2   0:00.0    116  Christa Coore-Powell, PEACHTREE CITY     32  F39-under    19    F    55
  115   1:30:07.3   0:00.0    242  Brandi Ansley, Stockbridge               37  F39-under    20    F    56
  116   1:33:13.3   0:00.0    227  Julio Ligorria, Arlingtpn                25  M39-under    33    M    60
  117   1:33:33.1   0:00.0    119  Maureen Daly, Peoria                     20  F39-under    21    F    57
  118   1:33:48.2   0:00.0    143  Alina Hodges, Powell                     29  F39-under    22    F    58
  119   1:33:50.2   0:00.0    137  Katie Grubaugh, Evans                    29  F39-under    23    F    59
  120   1:39:20.1   0:00.0    204  Machael Westbrook, Woodstock             52  F40-over     19    F    60
  121   1:39:31.3   0:00.0    201  DOUGLAS WALL, WINFIELD                   46  M40-over     28    M    61
  122   1:39:34.1   0:00.0    142  Tracy Hilderbrand, Guyton                37  F39-under    24    F    61
  123   1:40:41.6   0:00.0    128  Elizabeth Eady, Nashville                22  F39-under    25    F    62
  124   2:30:24.0   0:00.0    226  Kelly Werner, Atchison                   33  F39-under    26    F    63
 

Division Results

Male

 
Place     Time      Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     48:18.1   0:00.0    170  Parker Roth, Spartanburg                 31
    2     49:02.8   0:00.0    224  Jeff Ford, HHI                           24
    3     51:21.6   0:00.0    240  Mike Withrow, HHI                        26
    4     51:52.5   0:00.0    214  Peter West, HHI                          49
    5     54:26.6   0:00.0    124  Philip Dewire, Atlanta                   23
    6     55:11.8   0:00.0    156  Mike Lucas, bluffton                     48
    7     56:06.6   0:00.0    160  Bob Nelson, Franklin Park                54
    8     56:18.8   0:00.0    222  Bubba Gillis, HHI                        48
    9     56:36.5   0:00.0    133  Darren Gould, Hilton Head Island         41
   10     56:56.1   0:00.0    241  Team Three Muskateers Omar, Bluffton      0
   11     57:01.6   0:00.0    148  Trey Judy, Bluffton                      51
   12     57:30.1   0:00.0    228  Kevin Purvis, Bluffton                   37
   13     58:38.0   0:00.0    134  John Robert Griswold, Hilton Head Island 19
   14     59:51.0   0:00.0    230  Tom Henz, HHI                            55
   15   1:00:42.5   0:00.0    218  Jason Strickland, Bluffton               35
   16   1:01:03.8   0:00.0    127  John Dubealey, "HHI, SC"                 24
   17   1:01:52.5   0:00.0    203  Frederick Weniger, Bluffton              39
   18   1:02:59.1   0:00.0    215  Seve Pozos, HHI                          42
   19   1:04:40.1   0:00.0    111  William Bridger, Johnson City            53
   20   1:05:01.6   0:00.0    145  vladimir houzar, HHI                     37
   21   1:05:10.3   0:00.0    237  Peter Heroy, HHI                         57
   22   1:06:14.1   0:00.0    180  Jon Stewart, Washington                  28
   23   1:06:22.6   0:00.0    136  Max Grogan, Hilton Head Island           20
   24   1:06:30.0   0:00.0    104  David Ashburner, Bluffton                31
   25   1:06:36.5   0:00.0    115  David Clayton, "HHI, SC"                 38
   26   1:06:43.8   0:00.0    197  Anthony Triceri, Hilton Head Island      31
   27   1:06:51.1   0:00.0    108  Don Borowski, Statesboro                 45
   28   1:06:56.3   0:00.0    234  Wayne Ricottilli, Port Royal             36
   29   1:07:01.6   0:00.0    165  Edwin Paz, Port Royal                    35
   30   1:07:28.3   0:00.0    173  Don Rudnickas, Goose Creek               30
   31   1:08:03.1   0:00.0    172  stephen rountree, Statesboro             40
   32   1:08:25.5   0:00.0    123  Travis Davison, Bluffton                 33
   33   1:08:34.7   0:00.0    153  greg langford, Hilton Head Island        45
   34   1:08:37.6   0:00.0    179  Aaron Singh, Raleigh                     35
   35   1:09:32.8   0:00.0    195  JOSEPH TOBIN, HILTON HEAD                49
   36   1:09:58.2   0:00.0    199  Enaldo Urriola, HHI                      35
   37   1:11:01.2   0:00.0    144  Rob Horton, Savannah                     42
   38   1:11:10.0   0:00.0    235  Roger Shelton, Bluffton                  50
   39   1:11:15.6   0:00.0    171  joel rountree, pembroke                  37
   40   1:11:27.7   0:00.0    162  Kenneth Novak, Hilton Head Island        48
   41   1:12:33.7   0:00.0    212  Douglas Craig, Springfield               47
   42   1:12:38.7   0:00.0    205  Tom Williams, Aiken                      45
   43   1:13:18.0   0:00.0    117  Jack Cunningham, Beaufort                57
   44   1:13:40.1   0:00.0    150  Shawn Kimble, Hilton Head Island         34
   45   1:13:41.7   0:00.0    122  Zachary Davis, Aiken                     23
   46   1:13:45.8   0:00.0    168  Tim Riley, Pooler                        39
   47   1:14:35.3   0:00.0    236  Kent Berry, HHI                          55
   48   1:14:42.6   0:00.0    132  Robert Gatlin-Martin, Pooler             27
   49   1:15:39.0   0:00.0    210  scott wise, solon                        52
   50   1:17:46.3   0:00.0    135  Andrew Groff, Hilton Head Island         21
   51   1:17:55.2   0:00.0    139  Mike Hayes, HHI                          47
   52   1:17:58.3   0:00.0    103  Sam Akers, Evans                         47
   53   1:18:12.2   0:00.0    167  GABE PRITCHETT, STATESBORO               37
   54   1:19:03.0   0:00.0    106  Derek Beres, Charlotte                   38
   55   1:20:03.7   0:00.0    112  Alex Buchman, Aiken                      22
   56   1:21:23.1   0:00.0    211  William Wright, Statesboro               41
   57   1:22:25.0   0:00.0    130  Marc Ericsson, Cincinatti                46
   58   1:25:11.7   0:00.0    149  Sam Kay, HHI                             26
   59   1:26:30.2   0:00.0    131  Thomas Fox, Peachtree City               41
   60   1:33:13.3   0:00.0    227  Julio Ligorria, Arlingtpn                25
   61   1:39:31.3   0:00.0    201  DOUGLAS WALL, WINFIELD                   46
 

Female

 
Place     Time      Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    7     55:17.8   0:00.0    159  Niki Minckler, HHI                       39
    8     56:00.3   0:00.0    177  Erika Shaughnessy, Hilton Head           35
    9     56:10.6   0:00.0    238  Terri Mahoney, Bluffton                  42
   10   1:00:51.8   0:00.0    157  Sara Manesiotis, Hilton Head             19
   11   1:01:08.0   0:00.0    232  Christina McCarty, Irmo                  35
   12   1:02:20.1   0:00.0    198  Melia Tyndall, Myrtle Beach              40
   15   1:02:49.1   0:00.0    233  Brooke Boyle, Dublin                     17
   16   1:03:03.6   0:00.0    182  Betsy Strickland, "HHI, SC"              45
   18   1:03:40.3   0:00.0    113  Kim Busby, HHI                           48
   19   1:03:55.5   0:00.0    200  Claudia Venherm, Savannah                46
   20   1:04:25.5   0:00.0    138  Devon Hagan, Pooler                      21
   21   1:04:29.1   0:00.0    151  Debbie King, Bluffton                    40
   22   1:04:37.1   0:00.0    225  Amber Shadwick, HHI                      28
   23   1:04:43.1   0:00.0    239  Gina Gibson, Bluffton                    44
   29   1:09:35.2   0:00.0    158  Lori Martin, Hilton Head Island          48
   30   1:10:29.8   0:00.0    166  Allison Pirog, Beaufort                  32
   31   1:12:45.1   0:00.0    154  Shawn Lewis, Duluth                      41
   32   1:12:51.5   0:00.0    169  Alison Robine, Washington                27
   33   1:14:45.2   0:00.0    120  Maggie Daly, Mt. Vernon                  24
   34   1:15:34.7   0:00.0    183  Tracy Taylor, Lizella                    42
   35   1:16:08.2   0:00.0    155  Deborah Loughney, Savannah               60
   37   1:17:21.1   0:00.0    221  Robin Mino, Broomfield                   46
   38   1:18:09.2   0:00.0    217  Susan Hughson, HHI                       48
   40   1:20:18.5   0:00.0    140  linda heise, hilton head                 57
   41   1:21:20.7   0:00.0    147  Marika Johnson, Atlanta                  31
   42   1:22:02.0   0:00.0    163  Lauren Owenby, Atlanta                   46
   43   1:22:23.7   0:00.0    129  Debbie Ericsson, Cincinatti              44
   44   1:22:59.2   0:00.0    208  louiza wise, solon                       14
   45   1:23:02.2   0:00.0    178  Rebecca Shealy, Statesboro               26
   46   1:23:43.1   0:00.0    174  Jana Saidl, Hilton Head Island           44
   47   1:24:17.3   0:00.0    146  Jennifer Jebeles, Savannah               26
   48   1:25:02.6   0:00.0    152  Sebra Langford, Hilton Head Island       18
   50   1:26:50.1   0:00.0    110  Carissa Branson, Bluffton                22
   51   1:26:53.0   0:00.0    209  tammy wise, solon                        51
   52   1:26:57.1   0:00.0    175  Rebecca Sanchez, Pooler                  30
   53   1:27:53.7   0:00.0    219  Bridget Daly, Peoria                     22
   55   1:29:53.2   0:00.0    116  Christa Coore-Powell, PEACHTREE CITY     32
   56   1:30:07.3   0:00.0    242  Brandi Ansley, Stockbridge               37
   57   1:33:33.1   0:00.0    119  Maureen Daly, Peoria                     20
   58   1:33:48.2   0:00.0    143  Alina Hodges, Powell                     29
   59   1:33:50.2   0:00.0    137  Katie Grubaugh, Evans                    29
   60   1:39:20.1   0:00.0    204  Machael Westbrook, Woodstock             52
   61   1:39:34.1   0:00.0    142  Tracy Hilderbrand, Guyton                37
   62   1:40:41.6   0:00.0    128  Elizabeth Eady, Nashville                22
   63   2:30:24.0   0:00.0    226  Kelly Werner, Atchison                   33
 

Division: M39-under

 
Place     Time      Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     48:18.1   0:00.0    170  Parker Roth, Spartanburg                 31
    2     49:02.8   0:00.0    224  Jeff Ford, HHI                           24
    3     51:21.6   0:00.0    240  Mike Withrow, HHI                        26
    4     54:26.6   0:00.0    124  Philip Dewire, Atlanta                   23
    5     57:30.1   0:00.0    228  Kevin Purvis, Bluffton                   37
    6     58:38.0   0:00.0    134  John Robert Griswold, Hilton Head Island 19
    7   1:00:42.5   0:00.0    218  Jason Strickland, Bluffton               35
    8   1:01:03.8   0:00.0    127  John Dubealey, "HHI, SC"                 24
    9   1:01:52.5   0:00.0    203  Frederick Weniger, Bluffton              39
   10   1:05:01.6   0:00.0    145  vladimir houzar, HHI                     37
   11   1:06:14.1   0:00.0    180  Jon Stewart, Washington                  28
   12   1:06:22.6   0:00.0    136  Max Grogan, Hilton Head Island           20
   13   1:06:30.0   0:00.0    104  David Ashburner, Bluffton                31
   14   1:06:36.5   0:00.0    115  David Clayton, "HHI, SC"                 38
   15   1:06:43.8   0:00.0    197  Anthony Triceri, Hilton Head Island      31
   16   1:06:56.3   0:00.0    234  Wayne Ricottilli, Port Royal             36
   17   1:07:01.6   0:00.0    165  Edwin Paz, Port Royal                    35
   18   1:07:28.3   0:00.0    173  Don Rudnickas, Goose Creek               30
   19   1:08:25.5   0:00.0    123  Travis Davison, Bluffton                 33
   20   1:08:37.6   0:00.0    179  Aaron Singh, Raleigh                     35
   21   1:09:58.2   0:00.0    199  Enaldo Urriola, HHI                      35
   22   1:11:15.6   0:00.0    171  joel rountree, pembroke                  37
   23   1:13:40.1   0:00.0    150  Shawn Kimble, Hilton Head Island         34
   24   1:13:41.7   0:00.0    122  Zachary Davis, Aiken                     23
   25   1:13:45.8   0:00.0    168  Tim Riley, Pooler                        39
   26   1:14:42.6   0:00.0    132  Robert Gatlin-Martin, Pooler             27
   27   1:17:46.3   0:00.0    135  Andrew Groff, Hilton Head Island         21
   28   1:18:12.2   0:00.0    167  GABE PRITCHETT, STATESBORO               37
   29   1:18:33.1   0:00.0    161  Alex Nightingale, HHI                    25
   30   1:19:03.0   0:00.0    106  Derek Beres, Charlotte                   38
   31   1:20:03.7   0:00.0    112  Alex Buchman, Aiken                      22
   32   1:25:11.7   0:00.0    149  Sam Kay, HHI                             26
   33   1:33:13.3   0:00.0    227  Julio Ligorria, Arlingtpn                25
 

Division: M40-over

 
Place     Time      Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     51:52.5   0:00.0    214  Peter West, HHI                          49
    2     55:11.8   0:00.0    156  Mike Lucas, bluffton                     48
    3     56:06.6   0:00.0    160  Bob Nelson, Franklin Park                54
    4     56:18.8   0:00.0    222  Bubba Gillis, HHI                        48
    5     56:36.5   0:00.0    133  Darren Gould, Hilton Head Island         41
    6     57:01.6   0:00.0    148  Trey Judy, Bluffton                      51
    7     59:51.0   0:00.0    230  Tom Henz, HHI                            55
    8   1:02:59.1   0:00.0    215  Seve Pozos, HHI                          42
    9   1:04:40.1   0:00.0    111  William Bridger, Johnson City            53
   10   1:05:10.3   0:00.0    237  Peter Heroy, HHI                         57
   11   1:06:51.1   0:00.0    108  Don Borowski, Statesboro                 45
   12   1:08:03.1   0:00.0    172  stephen rountree, Statesboro             40
   13   1:08:34.7   0:00.0    153  greg langford, Hilton Head Island        45
   14   1:09:32.8   0:00.0    195  JOSEPH TOBIN, HILTON HEAD                49
   15   1:11:01.2   0:00.0    144  Rob Horton, Savannah                     42
   16   1:11:10.0   0:00.0    235  Roger Shelton, Bluffton                  50
   17   1:11:27.7   0:00.0    162  Kenneth Novak, Hilton Head Island        48
   18   1:12:33.7   0:00.0    212  Douglas Craig, Springfield               47
   19   1:12:38.7   0:00.0    205  Tom Williams, Aiken                      45
   20   1:13:18.0   0:00.0    117  Jack Cunningham, Beaufort                57
   21   1:14:35.3   0:00.0    236  Kent Berry, HHI                          55
   22   1:15:39.0   0:00.0    210  scott wise, solon                        52
   23   1:17:55.2   0:00.0    139  Mike Hayes, HHI                          47
   24   1:17:58.3   0:00.0    103  Sam Akers, Evans                         47
   25   1:21:23.1   0:00.0    211  William Wright, Statesboro               41
   26   1:22:25.0   0:00.0    130  Marc Ericsson, Cincinatti                46
   27   1:26:30.2   0:00.0    131  Thomas Fox, Peachtree City               41
   28   1:39:31.3   0:00.0    201  DOUGLAS WALL, WINFIELD                   46
 

Division: F39-under

 
Place     Time      Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     55:17.8   0:00.0    159  Niki Minckler, HHI                       39
    2     56:00.3   0:00.0    177  Erika Shaughnessy, Hilton Head           35
    3   1:00:51.8   0:00.0    157  Sara Manesiotis, Hilton Head             19
    4   1:01:08.0   0:00.0    232  Christina McCarty, Irmo                  35
    5   1:02:49.1   0:00.0    233  Brooke Boyle, Dublin                     17
    6   1:04:25.5   0:00.0    138  Devon Hagan, Pooler                      21
    7   1:04:37.1   0:00.0    225  Amber Shadwick, HHI                      28
    8   1:10:29.8   0:00.0    166  Allison Pirog, Beaufort                  32
    9   1:12:51.5   0:00.0    169  Alison Robine, Washington                27
   10   1:14:45.2   0:00.0    120  Maggie Daly, Mt. Vernon                  24
   11   1:21:20.7   0:00.0    147  Marika Johnson, Atlanta                  31
   12   1:22:59.2   0:00.0    208  louiza wise, solon                       14
   13   1:23:02.2   0:00.0    178  Rebecca Shealy, Statesboro               26
   14   1:24:17.3   0:00.0    146  Jennifer Jebeles, Savannah               26
   15   1:25:02.6   0:00.0    152  Sebra Langford, Hilton Head Island       18
   16   1:26:50.1   0:00.0    110  Carissa Branson, Bluffton                22
   17   1:26:57.1   0:00.0    175  Rebecca Sanchez, Pooler                  30
   18   1:27:53.7   0:00.0    219  Bridget Daly, Peoria                     22
   19   1:29:53.2   0:00.0    116  Christa Coore-Powell, PEACHTREE CITY     32
   20   1:30:07.3   0:00.0    242  Brandi Ansley, Stockbridge               37
   21   1:33:33.1   0:00.0    119  Maureen Daly, Peoria                     20
   22   1:33:48.2   0:00.0    143  Alina Hodges, Powell                     29
   23   1:33:50.2   0:00.0    137  Katie Grubaugh, Evans                    29
   24   1:39:34.1   0:00.0    142  Tracy Hilderbrand, Guyton                37
   25   1:40:41.6   0:00.0    128  Elizabeth Eady, Nashville                22
   26   2:30:24.0   0:00.0    226  Kelly Werner, Atchison                   33
 

Division: F40-over

 
Place     Time      Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     56:10.6   0:00.0    238  Terri Mahoney, Bluffton                  42
    2   1:02:20.1   0:00.0    198  Melia Tyndall, Myrtle Beach              40
    3   1:03:03.6   0:00.0    182  Betsy Strickland, "HHI, SC"              45
    4   1:03:40.3   0:00.0    113  Kim Busby, HHI                           48
    5   1:03:55.5   0:00.0    200  Claudia Venherm, Savannah                46
    6   1:04:29.1   0:00.0    151  Debbie King, Bluffton                    40
    7   1:04:43.1   0:00.0    239  Gina Gibson, Bluffton                    44
    8   1:09:35.2   0:00.0    158  Lori Martin, Hilton Head Island          48
    9   1:12:45.1   0:00.0    154  Shawn Lewis, Duluth                      41
   10   1:15:34.7   0:00.0    183  Tracy Taylor, Lizella                    42
   11   1:16:08.2   0:00.0    155  Deborah Loughney, Savannah               60
   12   1:17:21.1   0:00.0    221  Robin Mino, Broomfield                   46
   13   1:18:09.2   0:00.0    217  Susan Hughson, HHI                       48
   14   1:20:18.5   0:00.0    140  linda heise, hilton head                 57
   15   1:22:02.0   0:00.0    163  Lauren Owenby, Atlanta                   46
   16   1:22:23.7   0:00.0    129  Debbie Ericsson, Cincinatti              44
   17   1:23:43.1   0:00.0    174  Jana Saidl, Hilton Head Island           44
   18   1:26:53.0   0:00.0    209  tammy wise, solon                        51
   19   1:39:20.1   0:00.0    204  Machael Westbrook, Woodstock             52
 

Division: Team

 
Place     Time      Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     43:45.0   0:00.0    190  Team SBS Daniel Luke Will, hilton head    0
    2     48:26.3   0:00.0    216  Team Los Dos William Georgy, Bluffton     0
    3     50:08.6   0:00.0    188  Team Girl Friday Fitness Caroline Savann  0
    4     50:43.1   0:00.0    164  Team Kentucky Matt, Worthville            0
    5     51:24.3   0:00.0    220  Team Mizell Webb Roberts Tyler Chris Phi  0
    6     53:37.8   0:00.0    184  Team 12-Key Faith Mike Rob, Hilton Head   0
    7     56:56.1   0:00.0    241  Team Three Muskateers Omar, Bluffton      0
    8   1:02:24.6   0:00.0    192  Team Tabatas Jennifer Kristin Stacey, Hi  0
    9   1:02:40.5   0:00.0    187  Team Ghi & Dolls Cami Jennifer Ghi, "Cha  0
   10   1:03:12.6   0:00.0    126  Team Dolphin Tide Mieke Jillia Jeffrey,   0
   11   1:05:41.5   0:00.0    186  Team Boom Boom Pow Jared Bryce Blake      0
   12   1:06:10.6   0:00.0    185  Team Bad Kitties Jessica Alison Tiffany,  0
   13   1:07:14.1   0:00.0    194  Team Yankees Katherine Amanda Nick, Spar  0
   14   1:07:46.6   0:00.0    231  Team Fab 3 Susan Jackson Brittany, HHI    0
   15   1:08:11.3   0:00.0    213  Team Howells Molly Ben, Greer             0
   16   1:17:09.2   0:00.0    189  Team Godly Girls Hollye, HHI              0
   17   1:26:10.0   0:00.0    191  Team Seventy Sensations Elaine Will, HHI  0
   18   1:29:08.2   0:00.0    229  Team Childs Play Sasha, Bluffton          0

Timing provided by On On Events