Attorney Chase 5k 2013

June 14, 2013

Timing and scoring by On On Events

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age Division  Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     19:20   6:14.2    526  Jones Riley, Denver              15  M13-19        -    M     1
    2     19:29   6:17.3    554  Bobby Aswell                     50  M50-54        -    M     2
    3     21:09   6:49.6    541  Castanon Jose, Bluffton          20  M20-24        -    M     3
    4     22:23   7:13.5    538  Young gerald, savannah           21  M20-24        1    M     4
    5     23:22   7:32.5    553  Anthony Wuedschell               14  M13-19        1    M     5
    6     23:30   7:34.9    562  August Muller                    44  M40-44        1    M     6
    7     23:40   7:38.3    552  Fred Corpuz                      65  M65-Over      1    M     7
    8     23:52   7:42.0    524  Guthrie Hayden, Athens           13  M13-19        2    M     8
    9     24:48   8:00.3    543  Anecito Brian, savannah          22  M20-24        2    M     9
   10     24:50   8:00.8    525  Guthrie Andrew, Athens           10  M12-Under     1    M    10
   11     24:52   8:01.4    555  Nicole Aswell                    12  F12-Under     -    F     1
   12     26:53   8:40.5    506  Salois Jim, Lexington            48  M45-49        1    M    11
   13     27:16   8:47.8    509  Irmscher Scott, Calhoun          46  M45-49        2    M    12
   14     27:25   8:50.8    556  Jim Carruthers                   58  M55-59        1    M    13
   15     28:02   9:02.8    564  Bernie Kreisel                   46  F45-49        -    F     2
   16     28:15   9:06.8    561  August Muller                    14  M13-19        3    M    14
   17     28:41   9:15.2    558  John Foster                      70  M65-Over      2    M    15
   18     28:47   9:17.2    531  Clement Derek, Beaufort          41  M40-44        2    M    16
   19     28:53   9:19.3    527  Kearney Joe, Simpsonville        60  M60-64        1    M    17
   20     28:56   9:20.1    534  Busbee Russ, Aiken               60  M60-64        2    M    18
   21     29:25   9:29.5    557  Alan Carruthers                  53  M50-54        1    M    19
   22     30:42   9:54.4    510  Davis Russell, Calhoun           45  M45-49        3    M    20
   23     31:51  10:16.7    559  David Crower                     67  M65-Over      3    M    21
   24     33:04  10:40.3    532  Bowman Rachael, Blanchester      36  F35-39        -    F     3
   25     33:27  10:47.5    544  Schepp Lauren, Bluffton          56  F55-59        1    F     4
   26     33:29  10:48.2    545  Beretta Marianne, Hilton Head    58  F55-59        2    F     5
   27     33:47  10:54.1    520  Spake Melissa, Port Wentworth    36  F35-39        1    F     6
   28     33:54  10:56.4    508  Troillo Virna, statesboro        44  F40-44        1    F     7
   29     33:56  10:56.9    507  Blaisdell BJ, N. Charleston      49  M45-49        4    M    22
   30     34:48  11:13.5    535  Deason Noralee, Guyton           37  F35-39        2    F     8
   31     35:15  11:22.4    521  Kitko Paulette, Flinton          41  F40-44        2    F     9
   32     35:17  11:23.0    517  Peters Leslie, Anderson          21  F20-24        1    F    10
   33     35:20  11:24.1    560  Jessica Hughes                   28  F25-29        1    F    11
   34     36:01  11:37.4    548  Dowden Elaine, Hilton Head       69  F65-Over      1    F    12
   35     36:44  11:51.1    533  Jones Jenny, Bluffton            44  F40-44        3    F    13
   36     37:55  12:14.2    539  Nesmith Brigid, Guyton           39  F35-39        3    F    14
   37     38:21  12:22.5    502  Calvert Sarah, Hilton Head       33  F30-34        1    F    15
   38     38:34  12:26.6    551  McCarty Ellie, Irmo               8  F12-Under     1    F    16
   39     38:44  12:29.7    530  Taylor Jeremy, Port Royal        35  M35-39        1    M    23
   40     38:59  12:34.6    563  Goowan Kearney                   56  F55-59        3    F    17
   41     39:23  12:42.5    516  Stevens Terry, Savannah          34  M30-34        1    M    24
   42     39:28  12:44.0    501  Sanford Mary Ann, Spartanburg    44  F40-44        4    F    18
   43     39:31  12:45.0    503  Peake Molly, Pauline             35  F35-39        4    F    19
   44     41:41  13:26.9    549  McCarty Ava, Irmo                 6  F12-Under     2    F    20
   45     41:45  13:28.3    550  McCarty Christina, Irmo          36  F35-39        5    F    21
   46     42:22  13:40.1    540  Napoli Steve, Hilton Head Island 65  M65-Over      4    M    25
   47     49:18  15:54.2    536  Robertson Lenora, Guyton         72  F65-Over      2    F    22
   48     49:21  15:55.2    528  Stroud Lorrie, Port Royal        54  F50-54        1    F    23
   49     49:29  15:57.9    542  Sheppard Sara, Bluffton          19  F13-19        1    F    24
   50     59:10  19:05.4    546  Maggi Dot, Hilton Head           55  F55-59        4    F    25
   51     59:15  19:07.0    547  Maggi Joe, Hilton Head           69  M65-Over      5    M    26
 

Division Results

Male

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     19:20   6:14.2    526  Jones Riley, Denver              15
    2     19:29   6:17.3    554  Bobby Aswell                     50
    3     21:09   6:49.6    541  Castanon Jose, Bluffton          20
    4     22:23   7:13.5    538  Young gerald, savannah           21
    5     23:22   7:32.5    553  Anthony Wuedschell               14
    6     23:30   7:34.9    562  August Muller                    44
    7     23:40   7:38.3    552  Fred Corpuz                      65
    8     23:52   7:42.0    524  Guthrie Hayden, Athens           13
    9     24:48   8:00.3    543  Anecito Brian, savannah          22
   10     24:50   8:00.8    525  Guthrie Andrew, Athens           10
   11     26:53   8:40.5    506  Salois Jim, Lexington            48
   12     27:16   8:47.8    509  Irmscher Scott, Calhoun          46
   13     27:25   8:50.8    556  Jim Carruthers                   58
   14     28:15   9:06.8    561  August Muller                    14
   15     28:41   9:15.2    558  John Foster                      70
   16     28:47   9:17.2    531  Clement Derek, Beaufort          41
   17     28:53   9:19.3    527  Kearney Joe, Simpsonville        60
   18     28:56   9:20.1    534  Busbee Russ, Aiken               60
   19     29:25   9:29.5    557  Alan Carruthers                  53
   20     30:42   9:54.4    510  Davis Russell, Calhoun           45
   21     31:51  10:16.7    559  David Crower                     67
   22     33:56  10:56.9    507  Blaisdell BJ, N. Charleston      49
   23     38:44  12:29.7    530  Taylor Jeremy, Port Royal        35
   24     39:23  12:42.5    516  Stevens Terry, Savannah          34
   25     42:22  13:40.1    540  Napoli Steve, Hilton Head Island 65
   26     59:15  19:07.0    547  Maggi Joe, Hilton Head           69
 

Female

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     24:52   8:01.4    555  Nicole Aswell                    12
    2     28:02   9:02.8    564  Bernie Kreisel                   46
    3     33:04  10:40.3    532  Bowman Rachael, Blanchester      36
    4     33:27  10:47.5    544  Schepp Lauren, Bluffton          56
    5     33:29  10:48.2    545  Beretta Marianne, Hilton Head    58
    6     33:47  10:54.1    520  Spake Melissa, Port Wentworth    36
    7     33:54  10:56.4    508  Troillo Virna, statesboro        44
    8     34:48  11:13.5    535  Deason Noralee, Guyton           37
    9     35:15  11:22.4    521  Kitko Paulette, Flinton          41
   10     35:17  11:23.0    517  Peters Leslie, Anderson          21
   11     35:20  11:24.1    560  Jessica Hughes                   28
   12     36:01  11:37.4    548  Dowden Elaine, Hilton Head       69
   13     36:44  11:51.1    533  Jones Jenny, Bluffton            44
   14     37:55  12:14.2    539  Nesmith Brigid, Guyton           39
   15     38:21  12:22.5    502  Calvert Sarah, Hilton Head       33
   16     38:34  12:26.6    551  McCarty Ellie, Irmo               8
   17     38:59  12:34.6    563  Goowan Kearney                   56
   18     39:28  12:44.0    501  Sanford Mary Ann, Spartanburg    44
   19     39:31  12:45.0    503  Peake Molly, Pauline             35
   20     41:41  13:26.9    549  McCarty Ava, Irmo                 6
   21     41:45  13:28.3    550  McCarty Christina, Irmo          36
   22     49:18  15:54.2    536  Robertson Lenora, Guyton         72
   23     49:21  15:55.2    528  Stroud Lorrie, Port Royal        54
   24     49:29  15:57.9    542  Sheppard Sara, Bluffton          19
   25     59:10  19:05.4    546  Maggi Dot, Hilton Head           55
 

Division: M12-Under

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     24:50   8:00.8    525  Guthrie Andrew, Athens           10
 

Division: F12-Under

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     38:34  12:26.6    551  McCarty Ellie, Irmo               8
    2     41:41  13:26.9    549  McCarty Ava, Irmo                 6
 

Division: M13-19

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     23:22   7:32.5    553  Anthony Wuedschell               14
    2     23:52   7:42.0    524  Guthrie Hayden, Athens           13
    3     28:15   9:06.8    561  August Muller                    14
 

Division: F13-19

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     49:29  15:57.9    542  Sheppard Sara, Bluffton          19
 

Division: M20-24

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     22:23   7:13.5    538  Young gerald, savannah           21
    2     24:48   8:00.3    543  Anecito Brian, savannah          22
 

Division: F20-24

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     35:17  11:23.0    517  Peters Leslie, Anderson          21
 

Division: F25-29

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     35:20  11:24.1    560  Jessica Hughes                   28
 

Division: M30-34

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     39:23  12:42.5    516  Stevens Terry, Savannah          34
 

Division: F30-34

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     38:21  12:22.5    502  Calvert Sarah, Hilton Head       33
 

Division: M35-39

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     38:44  12:29.7    530  Taylor Jeremy, Port Royal        35
 

Division: F35-39

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     33:47  10:54.1    520  Spake Melissa, Port Wentworth    36
    2     34:48  11:13.5    535  Deason Noralee, Guyton           37
    3     37:55  12:14.2    539  Nesmith Brigid, Guyton           39
    4     39:31  12:45.0    503  Peake Molly, Pauline             35
    5     41:45  13:28.3    550  McCarty Christina, Irmo          36
 

Division: M40-44

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     23:30   7:34.9    562  August Muller                    44
    2     28:47   9:17.2    531  Clement Derek, Beaufort          41
 

Division: F40-44

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     33:54  10:56.4    508  Troillo Virna, statesboro        44
    2     35:15  11:22.4    521  Kitko Paulette, Flinton          41
    3     36:44  11:51.1    533  Jones Jenny, Bluffton            44
    4     39:28  12:44.0    501  Sanford Mary Ann, Spartanburg    44
 

Division: M45-49

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     26:53   8:40.5    506  Salois Jim, Lexington            48
    2     27:16   8:47.8    509  Irmscher Scott, Calhoun          46
    3     30:42   9:54.4    510  Davis Russell, Calhoun           45
    4     33:56  10:56.9    507  Blaisdell BJ, N. Charleston      49
 

Division: M50-54

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     29:25   9:29.5    557  Alan Carruthers                  53
 

Division: F50-54

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     49:21  15:55.2    528  Stroud Lorrie, Port Royal        54
 

Division: M55-59

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     27:25   8:50.8    556  Jim Carruthers                   58
 

Division: F55-59

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     33:27  10:47.5    544  Schepp Lauren, Bluffton          56
    2     33:29  10:48.2    545  Beretta Marianne, Hilton Head    58
    3     38:59  12:34.6    563  Goowan Kearney                   56
    4     59:10  19:05.4    546  Maggi Dot, Hilton Head           55
 

Division: M60-64

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     28:53   9:19.3    527  Kearney Joe, Simpsonville        60
    2     28:56   9:20.1    534  Busbee Russ, Aiken               60
 

Division: M65-Over

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     23:40   7:38.3    552  Fred Corpuz                      65
    2     28:41   9:15.2    558  John Foster                      70
    3     31:51  10:16.7    559  David Crower                     67
    4     42:22  13:40.1    540  Napoli Steve, Hilton Head Island 65
    5     59:15  19:07.0    547  Maggi Joe, Hilton Head           69
 

Division: F65-Over

 
Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     36:01  11:37.4    548  Dowden Elaine, Hilton Head       69
    2     49:18  15:54.2    536  Robertson Lenora, Guyton         72