Devin's Dash

October 5, 2013

Results by: Go Tri Events

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age Division  Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     18:38   5:60.0    117  Nathan McKee, Ripley                 37  M26-39        -    M     1
    2     19:09   6:09.8    114  Eric Allers, Columbia                43  M40-59        -    M     2
    3     20:50   6:42.3    120  Grayson Lentz, Bluffton              15  M25-Under     -    M     3
    4     21:00   6:45.6    115  Sarah Allers, Columbia               53  F40-59        -    F     1
    5     21:25   6:53.6     25  Rick Franklin, Dunwoody              59  M40-59        1    M     4
    6     21:38   6:58.0     78  Elle Ellender, Hilton head           30  F26-39        -    F     2
    7     21:48   7:01.1     68  Alex Santa, HHI                      23  M25-Under     1    M     5
    8     21:54   7:03.2     26  Kimberly Stanziola, HHI              36  F26-39        -    F     3
    9     22:32   7:15.3    105  Alex Sheaffer, bluffton              24  M25-Under     2    m     4
   10     22:56   7:22.9    109  Mark Whitman, hilton head            56  M40-59        2    m     5
   11     23:10   7:27.4     23  Carlos De Wekker, Hilton Head        38  M26-39        1    M     6
   12     23:30   7:33.9     87  Hunter Greenwell, HHI                16  M25-Under     3    M     7
   13     23:32   7:34.7     99  Troy Seubert, maple Grove            32  M26-39        2    m     6
   14     23:38   7:36.4    103  Zachery Sheaffer, bluffton           20  M25-Under     4    m     7
   15     23:58   7:43.1     86  Ryan Moosbrugger, HHI                13  M25-Under     5    M     8
   16     24:01   7:43.9     74  Callie Haertel, HHI                  15  F25-Under     1    F     8
   17     24:30   7:53.1     88  Henry Clark, Bluffton                15  M25-Under     6    M     9
   18     24:36   7:55.1    102  Glenn Sheaffer, Bluffton             51  M40-59        3    M    10
   19     24:40   7:56.6    121  Amber Shadwick, Hhi                  29  F26-39        1    F     9
   20     24:46   7:58.4    122  Mark Jones, Hhi                      31  M-Rx          1    M    11
   21     24:52   8:00.5     32  Maria Ferrari, HHI                   50  F40-59        1    F    10
   22     24:59   8:02.5    125  Josh Sturgis, Bluffton               36  M26-39        3    M    12
   23     25:01   8:03.3     45  Jen Welper, HHI                      29  F26-39        2    F    11
   24     25:11   8:06.5     11  Carlos Cobos, Hermitage              74  M60-Over      1    M    13
   25     25:38   8:15.3     91  Allison Meeder, Bluffton             15  F25-Under     2    F    12
   26     25:40   8:15.8     75  Alyssa White, HHI                    17  F25-Under     3    F    13
   27     26:15   8:27.1    107  Kathy Sheaffer, bluffton             50  F40-59        2    f    14
   28     26:22   8:29.3     18  LESLIE MARTIN, HILTON HEAD           43  F40-59        3    F    15
   29     26:28   8:31.4    118  Jimmy Martinez, Hhi                  45  M40-59        4    M    14
   30     26:40   8:35.3    108  Mimi Sheaffer, hilton head           51  F40-59        4    f    16
   31     26:47   8:37.3    119  Santiago Garcia, Hhi                 34  M26-39        4    M    15
   32     26:50   8:38.5    110  Jennifer Dasta, hilton head          39  F26-39        3    F    17
   33     26:53   8:39.4     52  Donna Garske, Hilton Head            58  F40-59        5    F    18
   34     27:20   8:48.0    123                                    
   35     27:32   8:51.7     94  Andy Anderson, Bluffton              16  M25-Under     7    M    16
   36     27:35   8:52.9     89  Bryce Flowers, HHI                   15  M25-Under     8    M    17
   37     27:43   8:55.5     92  Lindsey Gillis, HHI                  15  F25-Under     4    F    19
   38     27:48   8:57.1     93  Allysa Lane, HHI                     15  F25-Under     5    F    20
   39     27:52   8:58.2    134  Robert Holliday, Hhi                 36  M26-39        5    M    18
   40     27:58   9:00.3    113  Carla Williams, HHI                  25  F-Scaled      1    F    21
   41     28:24   9:08.7    133  Scott Gruber, Hhi                    32  M26-39        6    M    19
   42     28:51   9:17.2     39  William Richardson, Bluffton         45  M40-59        5    M    20
   43     29:00   9:20.3     13  Anthony Phillips, Bluff ton          45  M-Rx          2    M    21
   44     29:22   9:27.2     63  Christie Richardson, Savannah        42  F40-59        6    F    22
   45     30:07   9:41.8     29  David Johnson, hilton head island    24  M-Scaled      1    M    22
   46     30:09   9:42.4    128  Helen Cap, Hhi                       58  F40-59        7    F    23
   47     30:29   9:48.8     90  Hannah Fulford, Bluffton             13  F25-Under     6    F    24
   48     30:47   9:54.6    124  Ryan Allbritton, Hhi                 25  M25-Under     9    M    23
   49     30:51   9:55.8     79  Anthony Triceri, Hilton Head Island  32  M-Scaled      2    M    24
   50     31:09  10:01.7     33  Julia Levy, HHI                      23  F25-Under     7    F    25
   51     31:15  10:03.6     97  Ron Seubert, maple Grove             56  M40-59        6    M    25
   52     31:20  10:05.2     64  Caroline Thee, Hilton Head           19  F25-Under     8    F    26
   53     31:35  10:10.0     19  CHRIS MADDALONI, HILTON HEAD         39  M-Scaled      3    M    26
   54     31:45  10:13.4    130  Miki Shimada, Hhi                    38  F-Scaled      2    F    27
   55     31:52  10:15.6    106  Wynn Sheaffer, bluffton              50  M40-59        7    m    28
   56     32:29  10:27.6      6  Jann Denoncourt, Hilton Head Island  69  F60-Over      1    F    29
   57     32:48  10:33.7     14  Charles Shepard, Bluffton            43  M40-59        8    M    27
   58     33:11  10:41.0     76  Meg Herman, Hilton Head Island       45  F-Scaled      3    F    30
   59     33:22  10:44.5     80  John O'Toole, Hilton Head            56  M-Rx          3    M    28
   60     33:29  10:46.9      9  ROMILA MUSHTAQ, OCOEE                39  F26-39        4    F    31
   61     33:36  10:49.1    132  Bradley Delern, Hhi                  39  M26-39        7    M    29
   62     33:39  10:50.0      5  Christine Nelson, Atlanta            47  F40-59        8    F    32
   63     34:02  10:57.5     51  Mark Finger, Hilton Head Island      28  M-Scaled      4    M    30
   64     34:08  10:59.4     67  Pat Seligman, Ney York               63  F60-Over      2    F    33
   65     34:33  11:07.5      4  Robbie Bunting, Hilton Head          52  M-Scaled      5    M    31
   66     34:58  11:15.6     35  Tom Rock, hhi                        60  M60-Over      2    M    32
   67     35:00  11:16.0    126  Leann Sturgis, Bluffton              34  F26-39        5    F    34
   68     35:01  11:16.2     62  Courtenay Casson, Hilton Head Island 35  F-Scaled      4    F    35
   69     35:32  11:26.5     15  Laurel Albertin, Hilton Head Island  44  F-Scaled      5    F    36
   70     35:38  11:28.3     31  Kimberly Welsh, Atlanta              34  F26-39        6    F    37
   71     35:43  11:29.9     28  Paul Boes, Hilton Head Island        30  M-Rx          4    M    33
   72     35:49  11:31.9      8  JAY GRAVES, HILTON HEAD ISLAND       68  F60-Over      3    F    38
   73     36:03  11:36.2     85  Michael Becvar, HHI                  14  M25-Under    10    M    34
   74     36:18  11:41.1     24  Jane Hyers, Hilton Head              60  F-Scaled      6    F    39
   75     37:16  11:59.8     50  sophie lemehaute, hilton head island 10  F25-Under     9    F    40
   76     37:26  12:02.9     71  Janet Cully, HHI                     31  F26-39        7    F    41
   77     39:25  12:41.3     36  Maureen Wielansky, St. Louis         48  F40-59        9    F    42
   78     39:29  12:42.7     43  Bob Bowers, HHI                      64  M60-Over      3    M    35
   79     39:44  12:47.6     53  Lindsay Dodge, Hilton Head Island    26  F-Scaled      7    F    43
   80     39:52  12:50.1     77  Jessica Greenstein, Hilton Head      36  F-Scaled      8    F    44
   81     40:11  12:56.3     16  STELLA LEMEHAUTE, HILTON HEAD         8  F25-Under    10    F    45
   82     40:13  12:56.7     17  STEFFI MARTIN, HILTON HEAD            8  F25-Under    11    F    46
   83     40:17  12:58.2     84  Dave Elyanow, Lexington              61  M60-Over      4    M    36
   84     40:38  13:04.8    116  Andrea McKinley, HHI                 23  F-Scaled      9    F    47
   85     40:48  13:08.0     44  Susie Flores, HHI                    28  F26-39        8    F    48
   86     40:49  13:08.3     41  Elvira Vargas, HHI                   43  F40-59       10    F    49
   87     40:51  13:09.1    100  Lucy  Hunter, bluffton               32  F26-39        9    f    50
   88     41:01  13:12.2     65  Carrie Adams, HHI                    23  F25-Under    12    F    51
   89     41:03  13:13.0    127  Mollie Kinard, Hhi                   27  F-Scaled     10    F    52
   90     41:07  13:14.3     56  Stacy Patane, Hilton Head Island     43  F-Scaled     11    F    53
   91     41:10  13:15.3     81  Brian Blad, Hilton Head              47  M40-59        9    M    37
   92     41:35  13:23.2     42  Mara Underwood, Radnox               59  F40-59       11    F    54
   93     42:27  13:40.1     21  Kelly Zannino, Bluffton              35  F-Scaled     12    F    55
   94     43:28  13:59.6      7  Beth Baker, Bluffton                 40  F40-59       12    F    56
   95     43:40  14:03.3     66  Ros Williams, Massillon              43  F40-59       13    F    57
   96     44:34  14:20.8     83  Denise Elyanow, Lexington            61  F60-Over      4    F    58
   97     45:17  14:34.6    129  Dan Whalen, Oakland                  66  M60-Over      5    M    38
   98     45:39  14:41.7     22  chris Foglesong, Hilton Head Island  50  M40-59       10    M    39
   99     46:12  14:52.5     72  Grant Cully, HHI                     59  M40-59       11    M    40
  100     46:17  14:54.1     58  Richard Pawlowski, Eau Claire        69  M60-Over      6    M    41
  101     46:34  14:59.5     98  Mary Seubert, maple Grove            54  F40-59       14    f    59
  102     49:04  15:47.7     20  Sherrean Jones, Atlanta              29  F26-39       10    F    60
  103     49:13  15:50.7    131  Marie Smith, Hhi                     25  F25-Under    13    F    61
  104     49:26  15:54.7     69  Hanadi Al-Ansari, HHI                43  F40-59       15    F    62
  105     49:28  15:55.3     12  Suzan Weber, Hilton Head Island      55  F-Scaled     13    F    63
  106     50:02  16:06.4    135  Kim Sewell, Atlanta                  51  F40-59       16    F    64
  107     51:23  16:32.4     70  Aicha Bascaro, Lawrenceville         47  F40-59       17    F    65
  108     51:29  16:34.5     82  Susan Pyles, Easton                  69  F60-Over      5    F    66
  109     51:49  16:40.8     40  Colleen Welper, Caledonia            53  F40-59       18    F    67
  110     51:53  16:42.2     27  Lance Welper, Caledenia              52  M40-59       12    M    42
  111     51:59  16:44.2     54  Debbie Browne, Loveland              51  F40-59       19    F    68
  112     52:04  16:45.7     55  David Browne, Loveland               54  M40-59       13    M    43
  113     52:47  16:59.6     57  Selina Schnadenberg, Westfield       42  F40-59       20    F    69
  114     52:54  17:01.8     59  Kathy Pawlowski, Eau Claire          66  F60-Over      6    F    70
  115     52:57  17:02.6     60  Pat Auger, Eau Claire                67  F60-Over      7    F    71
  116     53:00  17:03.5     46  Pattie Troxell, Vero Beach           55  F40-59       21    F    72
  117     53:01  17:04.1     47  William Troxell, Vero Beach          69  M60-Over      7    M    44
  118     53:11  17:07.3     73  Susan Mock, Philadelphia             55  F40-59       22    F    73
  119     53:14  17:08.1     61  Tank Williams, Massillon             57  M40-59       14    M    45
  120     53:27  17:12.4    111  Maria Kokesh, Santa Fe               55  F40-59       23    f    74
  121     53:29  17:13.0     37  Joan Tosh, Port Chester              64  F60-Over      8    F    75
  122     53:35  17:14.8    136  Clark Chapin, Bluffton               70  M60-Over      8    M    46
  123     53:50  17:19.9     95  Claire Yoo, Arlington                35  F26-39       11    F    76
  124     54:58  17:41.6     49  Diane Landers, Jefferson Heels       61  F-Scaled     14    F    77
  125     54:59  17:42.1     38  Anne Ostrom, Gambrills               69  F60-Over      9    F    78
  126     55:05  17:43.9      1  Maddie Pimentel, Norcross            46  F40-59       24    F    79
 

Division Results

Male

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     18:38   5:60.0    117  Nathan McKee, Ripley                 37
    2     19:09   6:09.8    114  Eric Allers, Columbia                43
    3     20:50   6:42.3    120  Grayson Lentz, Bluffton              15
    4     21:25   6:53.6     25  Rick Franklin, Dunwoody              59
    5     21:48   7:01.1     68  Alex Santa, HHI                      23
    6     23:10   7:27.4     23  Carlos De Wekker, Hilton Head        38
    7     23:30   7:33.9     87  Hunter Greenwell, HHI                16
    8     23:58   7:43.1     86  Ryan Moosbrugger, HHI                13
    9     24:30   7:53.1     88  Henry Clark, Bluffton                15
   10     24:36   7:55.1    102  Glenn Sheaffer, Bluffton             51
   11     24:46   7:58.4    122  Mark Jones, Hhi                      31
   12     24:59   8:02.5    125  Josh Sturgis, Bluffton               36
   13     25:11   8:06.5     11  Carlos Cobos, Hermitage              74
   14     26:28   8:31.4    118  Jimmy Martinez, Hhi                  45
   15     26:47   8:37.3    119  Santiago Garcia, Hhi                 34
   16     27:32   8:51.7     94  Andy Anderson, Bluffton              16
   17     27:35   8:52.9     89  Bryce Flowers, HHI                   15
   18     27:52   8:58.2    134  Robert Holliday, Hhi                 36
   19     28:24   9:08.7    133  Scott Gruber, Hhi                    32
   20     28:51   9:17.2     39  William Richardson, Bluffton         45
   21     29:00   9:20.3     13  Anthony Phillips, Bluff ton          45
   22     30:07   9:41.8     29  David Johnson, hilton head island    24
   23     30:47   9:54.6    124  Ryan Allbritton, Hhi                 25
   24     30:51   9:55.8     79  Anthony Triceri, Hilton Head Island  32
   25     31:15  10:03.6     97  Ron Seubert, maple Grove             56
   26     31:35  10:10.0     19  CHRIS MADDALONI, HILTON HEAD         39
   27     32:48  10:33.7     14  Charles Shepard, Bluffton            43
   28     33:22  10:44.5     80  John O'Toole, Hilton Head            56
   29     33:36  10:49.1    132  Bradley Delern, Hhi                  39
   30     34:02  10:57.5     51  Mark Finger, Hilton Head Island      28
   31     34:33  11:07.5      4  Robbie Bunting, Hilton Head          52
   32     34:58  11:15.6     35  Tom Rock, hhi                        60
   33     35:43  11:29.9     28  Paul Boes, Hilton Head Island        30
   34     36:03  11:36.2     85  Michael Becvar, HHI                  14
   35     39:29  12:42.7     43  Bob Bowers, HHI                      64
   36     40:17  12:58.2     84  Dave Elyanow, Lexington              61
   37     41:10  13:15.3     81  Brian Blad, Hilton Head              47
   38     45:17  14:34.6    129  Dan Whalen, Oakland                  66
   39     45:39  14:41.7     22  chris Foglesong, Hilton Head Island  50
   40     46:12  14:52.5     72  Grant Cully, HHI                     59
   41     46:17  14:54.1     58  Richard Pawlowski, Eau Claire        69
   42     51:53  16:42.2     27  Lance Welper, Caledenia              52
   43     52:04  16:45.7     55  David Browne, Loveland               54
   44     53:01  17:04.1     47  William Troxell, Vero Beach          69
   45     53:14  17:08.1     61  Tank Williams, Massillon             57
   46     53:35  17:14.8    136  Clark Chapin, Bluffton               70
 

Female

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     21:00   6:45.6    115  Sarah Allers, Columbia               53
    2     21:38   6:58.0     78  Elle Ellender, Hilton head           30
    3     21:54   7:03.2     26  Kimberly Stanziola, HHI              36
    8     24:01   7:43.9     74  Callie Haertel, HHI                  15
    9     24:40   7:56.6    121  Amber Shadwick, Hhi                  29
   10     24:52   8:00.5     32  Maria Ferrari, HHI                   50
   11     25:01   8:03.3     45  Jen Welper, HHI                      29
   12     25:38   8:15.3     91  Allison Meeder, Bluffton             15
   13     25:40   8:15.8     75  Alyssa White, HHI                    17
   15     26:22   8:29.3     18  LESLIE MARTIN, HILTON HEAD           43
   17     26:50   8:38.5    110  Jennifer Dasta, hilton head          39
   18     26:53   8:39.4     52  Donna Garske, Hilton Head            58
   19     27:43   8:55.5     92  Lindsey Gillis, HHI                  15
   20     27:48   8:57.1     93  Allysa Lane, HHI                     15
   21     27:58   9:00.3    113  Carla Williams, HHI                  25
   22     29:22   9:27.2     63  Christie Richardson, Savannah        42
   23     30:09   9:42.4    128  Helen Cap, Hhi                       58
   24     30:29   9:48.8     90  Hannah Fulford, Bluffton             13
   25     31:09  10:01.7     33  Julia Levy, HHI                      23
   26     31:20  10:05.2     64  Caroline Thee, Hilton Head           19
   27     31:45  10:13.4    130  Miki Shimada, Hhi                    38
   29     32:29  10:27.6      6  Jann Denoncourt, Hilton Head Island  69
   30     33:11  10:41.0     76  Meg Herman, Hilton Head Island       45
   31     33:29  10:46.9      9  ROMILA MUSHTAQ, OCOEE                39
   32     33:39  10:50.0      5  Christine Nelson, Atlanta            47
   33     34:08  10:59.4     67  Pat Seligman, Ney York               63
   34     35:00  11:16.0    126  Leann Sturgis, Bluffton              34
   35     35:01  11:16.2     62  Courtenay Casson, Hilton Head Island 35
   36     35:32  11:26.5     15  Laurel Albertin, Hilton Head Island  44
   37     35:38  11:28.3     31  Kimberly Welsh, Atlanta              34
   38     35:49  11:31.9      8  JAY GRAVES, HILTON HEAD ISLAND       68
   39     36:18  11:41.1     24  Jane Hyers, Hilton Head              60
   40     37:16  11:59.8     50  sophie lemehaute, hilton head island 10
   41     37:26  12:02.9     71  Janet Cully, HHI                     31
   42     39:25  12:41.3     36  Maureen Wielansky, St. Louis         48
   43     39:44  12:47.6     53  Lindsay Dodge, Hilton Head Island    26
   44     39:52  12:50.1     77  Jessica Greenstein, Hilton Head      36
   45     40:11  12:56.3     16  STELLA LEMEHAUTE, HILTON HEAD         8
   46     40:13  12:56.7     17  STEFFI MARTIN, HILTON HEAD            8
   47     40:38  13:04.8    116  Andrea McKinley, HHI                 23
   48     40:48  13:08.0     44  Susie Flores, HHI                    28
   49     40:49  13:08.3     41  Elvira Vargas, HHI                   43
   51     41:01  13:12.2     65  Carrie Adams, HHI                    23
   52     41:03  13:13.0    127  Mollie Kinard, Hhi                   27
   53     41:07  13:14.3     56  Stacy Patane, Hilton Head Island     43
   54     41:35  13:23.2     42  Mara Underwood, Radnox               59
   55     42:27  13:40.1     21  Kelly Zannino, Bluffton              35
   56     43:28  13:59.6      7  Beth Baker, Bluffton                 40
   57     43:40  14:03.3     66  Ros Williams, Massillon              43
   58     44:34  14:20.8     83  Denise Elyanow, Lexington            61
   60     49:04  15:47.7     20  Sherrean Jones, Atlanta              29
   61     49:13  15:50.7    131  Marie Smith, Hhi                     25
   62     49:26  15:54.7     69  Hanadi Al-Ansari, HHI                43
   63     49:28  15:55.3     12  Suzan Weber, Hilton Head Island      55
   64     50:02  16:06.4    135  Kim Sewell, Atlanta                  51
   65     51:23  16:32.4     70  Aicha Bascaro, Lawrenceville         47
   66     51:29  16:34.5     82  Susan Pyles, Easton                  69
   67     51:49  16:40.8     40  Colleen Welper, Caledonia            53
   68     51:59  16:44.2     54  Debbie Browne, Loveland              51
   69     52:47  16:59.6     57  Selina Schnadenberg, Westfield       42
   70     52:54  17:01.8     59  Kathy Pawlowski, Eau Claire          66
   71     52:57  17:02.6     60  Pat Auger, Eau Claire                67
   72     53:00  17:03.5     46  Pattie Troxell, Vero Beach           55
   73     53:11  17:07.3     73  Susan Mock, Philadelphia             55
   75     53:29  17:13.0     37  Joan Tosh, Port Chester              64
   76     53:50  17:19.9     95  Claire Yoo, Arlington                35
   77     54:58  17:41.6     49  Diane Landers, Jefferson Heels       61
   78     54:59  17:42.1     38  Anne Ostrom, Gambrills               69
   79     55:05  17:43.9      1  Maddie Pimentel, Norcross            46
 

Division: M25-Under

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     21:48   7:01.1     68  Alex Santa, HHI                      23
    2     22:32   7:15.3    105  Alex Sheaffer, bluffton              24
    3     23:30   7:33.9     87  Hunter Greenwell, HHI                16
    4     23:38   7:36.4    103  Zachery Sheaffer, bluffton           20
    5     23:58   7:43.1     86  Ryan Moosbrugger, HHI                13
    6     24:30   7:53.1     88  Henry Clark, Bluffton                15
    7     27:32   8:51.7     94  Andy Anderson, Bluffton              16
    8     27:35   8:52.9     89  Bryce Flowers, HHI                   15
    9     30:47   9:54.6    124  Ryan Allbritton, Hhi                 25
   10     36:03  11:36.2     85  Michael Becvar, HHI                  14
 

Division: F25-Under

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     24:01   7:43.9     74  Callie Haertel, HHI                  15
    2     25:38   8:15.3     91  Allison Meeder, Bluffton             15
    3     25:40   8:15.8     75  Alyssa White, HHI                    17
    4     27:43   8:55.5     92  Lindsey Gillis, HHI                  15
    5     27:48   8:57.1     93  Allysa Lane, HHI                     15
    6     30:29   9:48.8     90  Hannah Fulford, Bluffton             13
    7     31:09  10:01.7     33  Julia Levy, HHI                      23
    8     31:20  10:05.2     64  Caroline Thee, Hilton Head           19
    9     37:16  11:59.8     50  sophie lemehaute, hilton head island 10
   10     40:11  12:56.3     16  STELLA LEMEHAUTE, HILTON HEAD         8
   11     40:13  12:56.7     17  STEFFI MARTIN, HILTON HEAD            8
   12     41:01  13:12.2     65  Carrie Adams, HHI                    23
   13     49:13  15:50.7    131  Marie Smith, Hhi                     25
 

Division: M26-39

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     23:10   7:27.4     23  Carlos De Wekker, Hilton Head        38
    2     23:32   7:34.7     99  Troy Seubert, maple Grove            32
    3     24:59   8:02.5    125  Josh Sturgis, Bluffton               36
    4     26:47   8:37.3    119  Santiago Garcia, Hhi                 34
    5     27:52   8:58.2    134  Robert Holliday, Hhi                 36
    6     28:24   9:08.7    133  Scott Gruber, Hhi                    32
    7     33:36  10:49.1    132  Bradley Delern, Hhi                  39
 

Division: F26-39

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     24:40   7:56.6    121  Amber Shadwick, Hhi                  29
    2     25:01   8:03.3     45  Jen Welper, HHI                      29
    3     26:50   8:38.5    110  Jennifer Dasta, hilton head          39
    4     33:29  10:46.9      9  ROMILA MUSHTAQ, OCOEE                39
    5     35:00  11:16.0    126  Leann Sturgis, Bluffton              34
    6     35:38  11:28.3     31  Kimberly Welsh, Atlanta              34
    7     37:26  12:02.9     71  Janet Cully, HHI                     31
    8     40:48  13:08.0     44  Susie Flores, HHI                    28
    9     40:51  13:09.1    100  Lucy  Hunter, bluffton               32
   10     49:04  15:47.7     20  Sherrean Jones, Atlanta              29
   11     53:50  17:19.9     95  Claire Yoo, Arlington                35
 

Division: M40-59

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     21:25   6:53.6     25  Rick Franklin, Dunwoody              59
    2     22:56   7:22.9    109  Mark Whitman, hilton head            56
    3     24:36   7:55.1    102  Glenn Sheaffer, Bluffton             51
    4     26:28   8:31.4    118  Jimmy Martinez, Hhi                  45
    5     28:51   9:17.2     39  William Richardson, Bluffton         45
    6     31:15  10:03.6     97  Ron Seubert, maple Grove             56
    7     31:52  10:15.6    106  Wynn Sheaffer, bluffton              50
    8     32:48  10:33.7     14  Charles Shepard, Bluffton            43
    9     41:10  13:15.3     81  Brian Blad, Hilton Head              47
   10     45:39  14:41.7     22  chris Foglesong, Hilton Head Island  50
   11     46:12  14:52.5     72  Grant Cully, HHI                     59
   12     51:53  16:42.2     27  Lance Welper, Caledenia              52
   13     52:04  16:45.7     55  David Browne, Loveland               54
   14     53:14  17:08.1     61  Tank Williams, Massillon             57
 

Division: F40-59

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     24:52   8:00.5     32  Maria Ferrari, HHI                   50
    2     26:15   8:27.1    107  Kathy Sheaffer, bluffton             50
    3     26:22   8:29.3     18  LESLIE MARTIN, HILTON HEAD           43
    4     26:40   8:35.3    108  Mimi Sheaffer, hilton head           51
    5     26:53   8:39.4     52  Donna Garske, Hilton Head            58
    6     29:22   9:27.2     63  Christie Richardson, Savannah        42
    7     30:09   9:42.4    128  Helen Cap, Hhi                       58
    8     33:39  10:50.0      5  Christine Nelson, Atlanta            47
    9     39:25  12:41.3     36  Maureen Wielansky, St. Louis         48
   10     40:49  13:08.3     41  Elvira Vargas, HHI                   43
   11     41:35  13:23.2     42  Mara Underwood, Radnox               59
   12     43:28  13:59.6      7  Beth Baker, Bluffton                 40
   13     43:40  14:03.3     66  Ros Williams, Massillon              43
   14     46:34  14:59.5     98  Mary Seubert, maple Grove            54
   15     49:26  15:54.7     69  Hanadi Al-Ansari, HHI                43
   16     50:02  16:06.4    135  Kim Sewell, Atlanta                  51
   17     51:23  16:32.4     70  Aicha Bascaro, Lawrenceville         47
   18     51:49  16:40.8     40  Colleen Welper, Caledonia            53
   19     51:59  16:44.2     54  Debbie Browne, Loveland              51
   20     52:47  16:59.6     57  Selina Schnadenberg, Westfield       42
   21     53:00  17:03.5     46  Pattie Troxell, Vero Beach           55
   22     53:11  17:07.3     73  Susan Mock, Philadelphia             55
   23     53:27  17:12.4    111  Maria Kokesh, Santa Fe               55
   24     55:05  17:43.9      1  Maddie Pimentel, Norcross            46
 

Division: M60-Over

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     25:11   8:06.5     11  Carlos Cobos, Hermitage              74
    2     34:58  11:15.6     35  Tom Rock, hhi                        60
    3     39:29  12:42.7     43  Bob Bowers, HHI                      64
    4     40:17  12:58.2     84  Dave Elyanow, Lexington              61
    5     45:17  14:34.6    129  Dan Whalen, Oakland                  66
    6     46:17  14:54.1     58  Richard Pawlowski, Eau Claire        69
    7     53:01  17:04.1     47  William Troxell, Vero Beach          69
    8     53:35  17:14.8    136  Clark Chapin, Bluffton               70
 

Division: F60-Over

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     32:29  10:27.6      6  Jann Denoncourt, Hilton Head Island  69
    2     34:08  10:59.4     67  Pat Seligman, Ney York               63
    3     35:49  11:31.9      8  JAY GRAVES, HILTON HEAD ISLAND       68
    4     44:34  14:20.8     83  Denise Elyanow, Lexington            61
    5     51:29  16:34.5     82  Susan Pyles, Easton                  69
    6     52:54  17:01.8     59  Kathy Pawlowski, Eau Claire          66
    7     52:57  17:02.6     60  Pat Auger, Eau Claire                67
    8     53:29  17:13.0     37  Joan Tosh, Port Chester              64
    9     54:59  17:42.1     38  Anne Ostrom, Gambrills               69
 

Division: M-Scaled

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     30:07   9:41.8     29  David Johnson, hilton head island    24
    2     30:51   9:55.8     79  Anthony Triceri, Hilton Head Island  32
    3     31:35  10:10.0     19  CHRIS MADDALONI, HILTON HEAD         39
    4     34:02  10:57.5     51  Mark Finger, Hilton Head Island      28
    5     34:33  11:07.5      4  Robbie Bunting, Hilton Head          52
 

Division: F-Scaled

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     27:58   9:00.3    113  Carla Williams, HHI                  25
    2     31:45  10:13.4    130  Miki Shimada, Hhi                    38
    3     33:11  10:41.0     76  Meg Herman, Hilton Head Island       45
    4     35:01  11:16.2     62  Courtenay Casson, Hilton Head Island 35
    5     35:32  11:26.5     15  Laurel Albertin, Hilton Head Island  44
    6     36:18  11:41.1     24  Jane Hyers, Hilton Head              60
    7     39:44  12:47.6     53  Lindsay Dodge, Hilton Head Island    26
    8     39:52  12:50.1     77  Jessica Greenstein, Hilton Head      36
    9     40:38  13:04.8    116  Andrea McKinley, HHI                 23
   10     41:03  13:13.0    127  Mollie Kinard, Hhi                   27
   11     41:07  13:14.3     56  Stacy Patane, Hilton Head Island     43
   12     42:27  13:40.1     21  Kelly Zannino, Bluffton              35
   13     49:28  15:55.3     12  Suzan Weber, Hilton Head Island      55
   14     54:58  17:41.6     49  Diane Landers, Jefferson Heels       61
 

Division: M-Rx

 
Place    Time     Pace     Bib#              Name/City               Age 
    1     24:46   7:58.4    122  Mark Jones, Hhi                      31
    2     29:00   9:20.3     13  Anthony Phillips, Bluff ton          45
    3     33:22  10:44.5     80  John O'Toole, Hilton Head            56
    4     35:43  11:29.9     28  Paul Boes, Hilton Head Island        30

Results by: Go Tri Events